Monday, June 30, 2014

Get your creative juices flowing!

With prices going up on just about everything its time to get creative.  Ive been trying for years to share how you can shop at Whole Foods and keep on a budget but the same old cliche happens. Whole Foods Whole Paycheck! Well to be fair yes you can spend your whole paycheck very easily.  But to be perfect honest you can do that in any store not just Whole Foods.  Its how you spend your money that determines if you stay on budget.  Instead of planning your meals then going shopping how about go shopping, buy whats in season and then do your planning? Let me give you a few examples.

I recently went to my local Whole Foods and made sure I would stick to organic and on sale.  So here you can see Organic Zucchini only $1.99.  I picked up 3 of them to use during this weeks dinners.  Spent only 2 smackaroos! Soon I won't have to buy because my zucchini plants are loaded with flowers. That will save me a bundle. 

Since the Organic Spinach was 2 for $4  I snagged myself two bundles.  This is a good sale and those bundles are pretty large.  Tonight's dinner will include a bundle of these.

And look at these! Organic Baby Bok Choy is so yummy! I took home about 4 of them only setting gem back $2.  Yup these will also be used in dinners or heck maybe even in scrambled eggs in the morning.  I'm drooling just thinking about these. 

What I really needed was fruit and was hoping to buy some apples. At $2.49 per pound (not in season here) they just weren't in the budget. These white nectarines will be just fine. Yes they are not organic but they are non sprayed and way better than fruit in big box stores.  I mean right?   I picked 5 medium ones and headed towards the next sale item.  By the way I didn't use one of those paper boxes or use a plastic bag because that's added weight to my bill.  Just put them in the cart because we wash our produce before we eat.  And besides plastic sucks!

Organic black plums? YES PLEASE!!! Again I picked up a few of these and plopped them gently into my cart as is no bag or paper box.  My girls are going to scream when they see these.  So plump and juicy.  Our plum tree isn't ready just yet but soon we will have a week or two of our own fresh organic plums for free! I'm sure I will find lots of ways to preserve them.  

And here here looky here! This is how I make budget friendly organic meals.  $1.39 is a fantastic price but did you know you can buy them for cheaper? Buy a case of them (12) and get an extra 10% off! When you feed a family of 6 like I do a case isn't a big amount ha ha.  I already have regular pasta so I picked up a case of these to stock up on.  So instead of paying $16.68 I only paid $15.  That's only $1.25 each!

So when it came to making dinner I brought out what I had bought earlier at the grocery store.  On the way home I also stopped by my local Grocery Outlet and picked up nitrate free salami for only $1.99 each.  Kept one out for dinner and the other 5 went into the freeze for a later meal.  

Now doesn't this look yummy? I boiled the noodles then drained.  In the empty pan I tossed in 2 minced cloves of garlic with some olive oil.  I then tossed in the recently rinsed spinach, the salami  and tossed the noodles back on.  On a medium heat I cooked it till the spinach till it wilted. Added salt and whalah! You have dinner.  Here's the break down.

Organic Pasta from Whole Foods $1.25
Organic Spinach from Whole Foods $2.00
Organic Garlic FREE from my garden
Nitrate Free Salami from Grocery Outlet $1.99

Total cost: $5.24
That fed 5 people making it $1.04 a person.
I even have left overs!

Now is that budget friendly enough for you? Now go to your local organic or natural grocery store or local Whole Foods and do this for yourself.  Be smart with your purchases and you can still stay on budget!  Just gotta get your creative juices flowing people.

1 comment:

Betsy Escandon said...

Love this breakdown! We don't live anywhere near a WF so I go about once every couple months and stock up on pantry/ shelf stable goods. I always forget to call ahead to get the case price.

I don't want to make you TOO jealous, but at my local farmers market I can buy "California nectarines" and other stone fruit (peaches, apricots, pluots, plums) for $1/ pound. Not organic, but they don't use fertilizers/ pesticides. $1 is their end of the day price, but they always sell to me for $1.50 or $1 per pound b/c I am a regular and always buys 7-10 pounds.